Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení. Nastavenia cookies môžete zmeniť v nastavení vášho prehliadača.

Obchod pre architektov, stavbárov, elektrikárov, tempest, laboratóriá, stavebnú biológiu, výrobný priemysel a ďaľších, ktorí riešia tienenie elektromagnetického žiarenia, poľa.Ochrana pred žiarením

Momentálne sú iba tri vedecky podložené spôsoby ochrany pred neionizujúcim elektromagnetickým žiarením. Ochrana časom (zdržiavať sa v silnom elektromagnetickom poli čo najkratší čas), ochrana vzdialenosťou (intenzita klesá druhou mocninou vzdialenosti od zdroja žiarenia) a ochrana tienením (použitím vhodných materiálov sa žiarenie odrazí, absorbuje, láme a pri nízkych frekvenciách sa elektrické pole uzemní). V špeciálnych prípadoch sa na ochranu zariadení, hlavne v nanotechnológií, používa aj aktívne tienenie, ktoré generuje opačné pole. 

Limitné hodnoty expozície obyvateľov elektromagnetickému žiareniu popisuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva zbierka zákonov č. 534/2007, ktorá žiaľ bere do úvahy len tepelné účinky elektromagnetického poľa. Odporúčame sa riadiť smernicami nezavislých inštitúcií napr. Inštitút pre stavebnú biológiu (SBM-2015) , ktoré berú do úvahy aj netepelné účinky elektromagnetického poľa.

Orientačné porovnanie limitných hodnôt expozície pre verejnosť: MZ SR zákon č. 534/2007, Taliansko a Inštitút stavebnej biológie SBM-2015.

     zákonSR         č. 534/2007

zákon Taliansko

odporúčané SBM-2015

Intenzita elektrického poľa

50 Hz elektrické rozvody

5000 V/m --- 5 V/m

Magnetická indukcia

50 Hz elektrické rozvody

100 000 nT

3000 nT

pre nové el.nštalácie blízko domov, škôl, škôlok, nemocnic

300 nT

(odporúča aj WHO)

Hustota toku el.mag. žiarenia

cez 2 GHz, všetci mob. operátori

10 000 mW/m²

priemerná hodnota za 6 min

100 mW/m²

pre vysielače blízko domov, škôl, škôlok, nemocní, ihrísk

0,1 mW/m²

špičková hodnota

 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ZWU0ODA2Y