Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení. Nastavenia cookies môžete zmeniť v nastavení vášho prehliadača.

Obchod pre architektov, stavbárov, elektrikárov, tempest, laboratóriá, stavebnú biológiu, výrobný priemysel a ďaľších, ktorí riešia tienenie elektromagnetického žiarenia, poľa.Ochrana pred žiarením

Momentálne sú iba tri vedecky podložené spôsoby ochrany pred neionizujúcim elektromagnetickým žiarením. Ochrana časom (zdržiavať sa v silnom elektromagnetickom poli čo najkratší čas), ochrana vzdialenosťou (intenzita klesá druhou mocninou vzdialenosti od zdroja žiarenia) a ochrana tienením (použitím vhodných materiálov sa žiarenie odrazí, absorbuje, láme a pri nízkych frekvenciách sa elektrické pole uzemní). V špeciálnych prípadoch sa na ochranu zariadení, hlavne v nanotechnológií, používa aj aktívne tienenie, ktoré generuje opačné pole. 

Všetky ostatné zázračné nálepky, prívesky, klúče, lampičky, kamienky expozíciu elektromagnetickému žiareniu, poľu neznižujú.

Limitné hodnoty expozície obyvateľov elektromagnetickému žiareniu popisuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva zbierka zákonov č. 534/2007, ktorá žiaľ bere do úvahy len tepelné účinky elektromagnetického poľa. Odporúčame sa riadiť smernicami nezavislých inštitúcií napr. Inštitút pre stavebnú biológiu (SBM-2015) , ktoré berú do úvahy aj netepelné účinky elektromagnetického poľa.

Orientačné porovnanie limitných hodnôt expozície pre verejnosť: MZ SR zákon č. 534/2007, Taliansko a Inštitút stavebnej biológie SBM-2015.

     zákonSR         č. 534/2007

zákon Taliansko

odporúčané SBM-2015

Intenzita elektrického poľa

50 Hz elektrické rozvody

5000 V/m --- 5 V/m

Magnetická indukcia

50 Hz elektrické rozvody

100 000 nT

3000 nT

pre nové el.nštalácie blízko domov, škôl, škôlok, nemocnic

300 nT

(odporúča aj WHO)

Hustota toku el.mag. žiarenia

cez 2 GHz, všetci mob. operátori

10 000 mW/m²

priemerná hodnota za 6 min

100 mW/m²

pre vysielače blízko domov, škôl, škôlok, nemocní, ihrísk

0,1 mW/m²

špičková hodnota

 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ZmJlNmEz